Wady i zalety zastrzeżenia znaku towarowego

Wymyśliłeś świetną nazwę lub stworzyłeś naprawdę dobre logo dla swojej firmy. Teraz nadszedł czas na podjęcie decyzji, czy zarejestrować je jako znak towarowy czy nie? Warto rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”.

Jakie są zalety zastrzeżenia znaku towarowego?. Dlaczego warto to zrobić?

1) Wyłączne prawo używania znaku towarowego

Zastrzeżenie znaku towarowego słuzy przedewszystkim temu, by jego właściciel mógł uzyskać na niego szczególne prawo ochronne. Prawo to polega na wyłącznym używaniu znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy. W praktyce znaczy to, że tego konkretnego znaku towarowego może używać tylko osoba lub firma, która zarejestrowała znak towarowy. Dzięki temu ten znak towarowy można bez obawy umieszczać na swoich produktach lub na ich opakowaniach, jak również wprowadzić je do sprzedaży pod tym znakiem towarowym i posługiwać się nim w celach promocyjnych.Rejestrując znak towarowy,  stajesz się realnym właścicielem swojej marki.

zastrzeżenie nazwy firmyŹródło: https://pl.fotolia.com/

2) Narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją

W jaki sposób zastrzeżenie znaku towarowego może chronić Cię przed działaniami nieuczciwej konkurencji? Załóżmy, że nie zastrzegłeś swojego znaku towarowego. Zaczynasz rozwijać pod tym znakiem towarowym swoją markę. Twoje produkty szybko znajdują uznanie wśród klientów i partnerów biznesowych. Po kilku latach ciężkiej pracy Twój znak towarowy staje się synonimem wysokiej jakości. Oczywiście świat biznesu bywa brutalny i mogą znaleźć się w nim osoby, które będą chciały wzbogacić się Twoim kosztem. Jeżeli zorientują się, że Twój znak towarowy nie korzysta z ochrony, mogą wypuścić na rynek produkty pod identycznym lub zbliżonym do Twojego znakiem towarowym w celu zmylenia konsumentów, którzy zamiast Twoich, zaczną nabywać produkty oszustów. Rejestrując znak towarowy możesz uniknąć tego typu sytuacji, a nawet jeśli coś takiego Ci się przydarzy, możesz skutecznie walczyć i wygrywać z nieuczciwą konkurencją. Będziesz w stanie nie tylko wymusić na oszuście zmianę znaku towarowego, ale również będzie przysługiwać Ci odszkodowanie.Zarejestrowanie znaku towarowego ułatwi Ci skorzystanie z postępowania zabezpieczającego. Na rozstrzygnięcie sprawy przed sądem w Polsce można czekać kilka lat. W przypadku zarejestrowanych znaków towarowych istnieje pewna instytucja prawna, która jest bardzo pomocna w przypadku naruszenia prawa do znaku. Chodzi o instytucję zabezpieczenia w rozumieniu art. 7301 kodeksu postępowania cywilnego. Korzystając z niej można zablokować na czas procesu bezprawne używanie znaku towarowego przez Twoją konkurencję. Warunkiem jest tzw. uprawdopodobnienie roszczenia – i właśnie tutaj z pomocą przychodzi świadectwo ochronne na znak towarowy. Sąd wyda postanowienie już kilka dni po złożeniu wniosku.

3) Zdobywasz gwarancję prawa ochronnego

Urząd Patentowy wydaje świadectwo ochronne na znak towarowy, na którym znajduje się gwarancja posiadanych przez Ciebie praw. Dzięki temu świadectwu, wiadomo do kogo należy dany znak towarowy, jaka jest data jego zgłoszenia, jakie produkty i usługi obejmuje. Wszystkich tych elementów nie trzeba drugi raz udowadniać w razie jakiegokolwiek procesu sądowego, co upraszcza postępowanie, oszczędza czas i zmniejsza koszty.  


4) Zastrzeżony znak towarowy jest składnikiem majątku firmy i można na nim zarobić

Kolejną zaletą, która wiąże się z zastrzeżeniem znaku towarowego jest zarabianie na marce. Znak towarowy posiada swoją cenę, której wartośc określa się na podstawie renomy, popularności i dochodów które przynosi. Na znaku towarowym można zarobić przez udzielanie odpłatnej licencji na posługiwanie się rozpoznawalnym znakiem towarowym. Zarejestrowany znak towarowy stanowi osobny element wartości przedsiębiorstwa, który można sprzedać. Potencjalni nabywcy często są w stanie zapłacić za zastrzeżony znak towarowy ogromne pieniądze dlatego, że to się im po prostu opłaca. Zamiast inwestować w reklamę i promocję zupełnie nowej marki, bez gwarancji sukcesu, czasami łatwiej jest zapłacić za już rozpoznawalny znak.

Patrząc na długą listę zalet możesz zastanawiać się czy istnieją jakieś wady zastrzeżenia znaku towarowego? Jako pewną wadę można rozpatrywać koszty związane z jego rejestracją. Chociaż wiadomo, że rzeczy, które przydadzą się w prowadzeniu biznesu zazwyczaj nie są darmowe. Traktuj koszty związane z rejestracją znaku towarowego jako inwestycję, która może się zwrócić. 

Oceń ten artykuł:

aaaSS
jak zastrzec nazwę firmy
Nazwa dla firmy

Projektowanie logotypów
Gotowe nazwy