Jak zabezpieczyć nazwę firmy


Wymyśliłeś nazwę dla swojej firmy, zainwestowałeś w jej promocję, by stała się rozpoznawalna. W końcu udało Ci się osiągną sukces. Czy jednak pomyślałeś o tym, aby należycie ją zabezpieczyć? Z tego artykułu dowiesz się po co i w jaki sposób możesz zabezpieczyć nazwę swojej firmy. 

ochrona nazwy firmyŹródło: https://pl.fotolia.com/

Po co zabezpieczyć nazwę firmy? 

Nazwa firmy ma ogromne znaczenie. Często można włożyć dużo energii i pieniędzy w wypromowanie swojej firmy, a późnej z przerażeniem dowiedzieć się, że nie możemy już dłużej prowadzić biznesu pod naszą marką, bo naruszamy cudze prawa. Jak zabezpieczyć nazwę firmy? Dobrym narzędziem zabezpieczającym prawa do wyłącznego używania nazwy firmy jest zastrzeżenie jej jako znaku towarowego. Znak towarowy (ang. trademark) daje możliwość szybkiej identyfikacji danego produktu lub usługi jako pochodzącego od konkretnego przedsiębiorcy.W praktyce przedsiębiorcy najczęściej rejestrują nazwę swojej firmy, nazwę produktów lub logo. Nazwa firmy może być znakiem towarowym, jeżeli zostanie przedstawiona w formie graficznej i będzie służyć odróżnianiu produktów i usług jednego przedsiębiorstwa od produktów i usług innych firm.

Co daje zabezpieczenie nazwy dla firmy w formie znaku towarowego? 

  • uzyskasz wyłączne prawo używania nazwy swojej firmy  – zastrzeżenie nazwy dla firmy jako znaku towarowego daje Ci wyłączne prawo posługiwania się tą nazwą. Na podstawie chronionego znaku towarowego możesz bez obaw rozwijać i reklamować swoją firmę. 
  • jest to narzędzie w walce z nieuczciwą konkurencją - rejestracja znaku towarowego może chronić Cię przed działaniami nieuczciwej konkurencji, możesz skuteczniej walczyć i wygrywać z nieuczciwymi praktykami. Uprawnieni do używania znaków towarowych są w stanie nie tylko wymusić na oszuście zmianę znaku towarowego, ale także uzyskać odszkodowanie. 
  • uzyskasz świadectwo ochronne – Urząd Patentowy wydaje świadectwo ochronne na znak towarowy, na którym znajduje się potwierdzenie posiadanych przez Ciebie praw. Świadectwo to zawiera informacje, do kogo należy dana nazwa firmy, datę jej zgłoszenia, produkty i usługi, dla których ta nazwa jest zastrzeżona – wszystkich tych elementów nie trzeba drugi raz udowadniać w razie procesu sądowego, co upraszcza postępowanie, oszczędza czas i zmniejsza koszty. 
  • możesz zarobić – znak towarowy ma wartość – zarejestrowany znak towarowy może przynieść Ci korzyści majątkowe. W promocję marki często wkłada się dużą ilość czasu i kapitału. Im dłużej pracujemy na wyrobienie renomy naszej firmy, tym wartość jej nazwy wzrasta i z czasem może się okazać, że nazwa naszej firmy będzie jednym z najważniejszych jej aktywów. W razie potrzeby, zarejestrowany znak towarowy można sprzedać, wynająć lub obciążyć (np. zabezpieczając nim kredyt bankowy).


W jaki sposób zabezpieczyć nazwę firmy?

ochrona nazwy firmy

Źródło: https://pl.fotolia.com/

Zastrzeżenie nazwy firmy polega na zgłoszeniu i zarejestrowaniu jej jako znak towarowy we właściwym urzędzie ds. własności przemysłowej. W Polsce ochroną znaków towarowych zajmuje się Urząd Patentowy RP. Po pozytywnym przejściu procedury rejestracyjnej Urząd wydaje świadectwo ochronne na znak towarowy, które staje się skutecznym instrumentem ochrony nazwy dla Twojej firmy. Ochrona znaku towarowego jest terytorialna. To znaczy, że jeżeli zarejestrowałeś nazwę dla firmy w Urzędzie Patentowym RP, to ta nazwa będzie chroniona tylko na terytorium Polski. Dlatego jeżeli planujesz rozwinąć swoją firmę i działać na zagranicznych rynkach warto, żebyś nazwę swojej firmy chronił również w tych państwach, w których masz zamiar działać. Zarejestrować nazwę dla firmy  możesz w urzędach patentowych państw, w których chcesz prowadzić swój biznes, ale możesz również skorzystać z form ułatwiających taką rejestrację, a jest to skorzystanie z rejestracji unijnego znaku towarowego lub międzynarodowego znaku towarowego.  

Oceń ten artykuł:

aaaSS
jak zastrzec nazwę firmy
Nazwa dla firmy

Projektowanie logotypów
Gotowe nazwy